Stos książek i logotyp Napisani.pl

Copywriting – przydatny słowniczek

Kto pyta, nie błądzi, a kto już wie, ten nawet nie musi pytać. Idąc tym tropem, przygotowaliśmy słowniczek podstawowych pojęć związanych z copywritingiem. Pomoże Ci on zrozumieć, o co w tym dziwnym świecie chodzi. Przyjemnej lektury. 😉

Copywriting w kilku prostych hasłach

 

Copywriting

Copywriting to sztuka tworzenia tekstów w celu przekazania przekonującej wiadomości i skłonienia odbiorcy do podjęcia określonej akcji, takiej jak zakup produktu czy skorzystanie z usługi.

 

Copywriter

Osoba specjalizująca się w copywritingu. To kreatywny autor, który potrafi dostosować swój styl do konkretnego celu reklamowego, używając słów w taki sposób, aby wzbudzić zainteresowanie i skłonić do działania.

 

Lead

Pierwsze kilka zdań lub akapit, które mają za zadanie zaciekawić czytelnika i skłonić go do kontynuowania lektury. To swojego rodzaju „zaczepka” albo „haczyk”, który ma przyciągnąć uwagę i zainteresować, tak aby czytelnik chciał dowiedzieć się więcej. 

 

Grupa docelowa

Grupa docelowa to konkretna grupa ludzi, do których skierowana jest treść copywritingowa. To ci, których chcesz przekonać lub zainteresować swoim produktem bądź usługą.

 

CTA (Call to Action)

CTA to zachęta do podjęcia konkretnej akcji przez odbiorcę. Może to być np. przycisk „Kup teraz” lub „Zapisz się na newsletter”. Celem jest skłonienie odbiorcy do interakcji.

 

Landing page

Specjalna strona lub podstrona internetowa zaprojektowana w konkretnym celu. Może to być np. zakup produktu, zapis na webinar czy kontakt poprzez formularz. Na specjalnie przygotowane strony lądowania bardzo często kierują reklamy (m.in. Google Ads). W tworzeniu treści na witryny typu landing page specjalizują się właśnie copywriterzy.

 

Unique Selling Proposition (USP)

USP to unikalna cecha produktu lub usługi, wyróżniająca ją spośród konkurencji. To ten czynnik, który sprawia, że oferta jest wyjątkowa i atrakcyjna dla klientów.

 

Storytelling

Storytelling to sztuka opowiadania historii w celu przekazania wartości, emocji i zbudowania więzi z odbiorcą. Copywriting często wykorzystuje storytelling dla zwiększenia zaangażowania czytelnika.

 

Evergreen content

Evergreen content to treść, która nie traci na aktualności i pozostaje atrakcyjna dla odbiorcy przez długi czas. To treści trwałe i uniwersalne.

 

Brief 

Krótki dokument zawierający podstawowe wytyczne i informacje dotyczące projektu. To taki skrótowy przewodnik, który pomaga zrozumieć, co jest celem projektu, jakie są oczekiwania klienta oraz jakie są jego główne założenia. Brief jest używany w wielu dziedzinach, takich jak projektowanie graficzne, marketing, czy copywriting, aby zorganizować i skonkretyzować plan działania.

 

Research

Proces zbierania informacji w celu zdobycia wiedzy na dany temat. Copywriter wykonuje research, aby stworzyć merytorycznie poprawny i ciekawy tekst.

 

SEO (Search Engine Optimization)

SEO w kontekście copywritingu to proces optymalizacji tekstów pod kątem wyszukiwarek internetowych. Publikacja takich treści pomaga w lepszym indeksowaniu strony w wynikach wyszukiwania.

 

Słowa kluczowe

Wyrażenia, które najlepiej opisują zawartość strony internetowej. Użytkownicy wpisują je w wyszukiwarki (m.in. Google, Bing), chcąc znaleźć informacje na dany temat. Używając odpowiednich słów kluczowych, pomagamy wyszukiwarkom zrozumieć, o czym traktuje nasz tekst, co z kolei może poprawić widoczność strony w wynikach wyszukiwania. 

 

Pozycjonowanie

Upraszczając – ogół działań podejmowanych w celu poprawy widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Chodzi o to, aby strona pojawiała się wyżej w organicznych (niepłatnych) wynikach wyszukiwarki, gdy użytkownicy wpisują określone słowa kluczowe związane z treścią strony.

 

AIDA

AIDA to skrót od Attention (Uwaga), Interest (Zainteresowanie), Desire (Pożądanie) i Action (Działanie) – model marketingowy opisujący etapy, przez które przechodzi potencjalny klient, zanim podejmie decyzję zakupową.

 

Mamy nadzieję, że w prosty i czytelny sposób wyjaśniliśmy powyższe pojęcia. Jeśli jednak nadal masz wątpliwości – zadzwoń do nas lub napisz. Chętnie porozmawiamy. 📞 📧

Do góry
[borgholm_core_section_title tagline="oh hello you" title="Award-winning creative agency." subtitle="Delivering high-quality projects for international clients. Ask us about digital, branding and storytelling." line_break_positions="1" disable_title_break_words="no" special_style_positions="2" title_tag="span" subtitle_margin_top="29px" enable_text_custom_styles="yes" text_color="#000000" _element_width="initial"]

GENERAL INQUIRIES
borgholm@qodeinteractive.com

SOCIAL MEDIA