Transkrypcja drugiego odcinka podcastu Żywy Content

Na co zwrócić uwagę tworząc treści do Internetu? Żywy Content #2

 

Nagrywamy drugi odcinek podcastu Żywy Content. Witam serdecznie. Moi drodzy, dzisiaj porozmawiamy sobie o tym, na co zwrócić uwagę tworząc treści do Internetu. Content marketing i copywriting contentem stoi. Zresztą nie tylko – podobnie jest z pozycjonowaniem czy reklamami PPC, gdzie kreacja jest niezwykle istotna. Niezależnie od tego, czy planujesz dużą kampanię, czy niewielką, jednorazową akcję promocyjną, czy po prostu zależy ci na ciekawych tekstach na stronę internetową, musisz przygotować wartościowy content. Treść, która przyciągnie uwagę. W dużej mierze będą to teksty, ale nie tylko. Tworzenie treści do publikacji w sieci może okazać się kłopotliwe, dlatego dzisiaj zwrócimy uwagę na 8 w moim odczuciu najważniejszych kwestii, o które musisz zadbać, aby twoja treść z miejsca wskoczyła na wyższy poziom i spełniła zadanie content marketingowe.

 

#1: Dopasuj komunikat do kanału komunikacji

 

Jeśli tworzysz treść przeznaczoną do publikacji w sieci, przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na to, żeby dopasować wiadomość-komunikat do wybranego kanału komunikacji. Wspominałem o tym w poprzednim odcinku, tutaj nieco tę kwestię rozwinę. Każdy kanał komunikacji czymś się charakteryzuje, narzuca pewien styl. Twoje zadanie polega na tym, żeby ten styl rozszyfrować i dopasować do niego własne komunikaty, komunikację marki, wszystko, co chcesz powiedzieć swoim odbiorcom.

 

Jak powinien wyglądać taki komunikat? Jak to sprawdzić? Załóżmy, że chodzi o media społecznościowe. Jeśli znasz daną platformę, poruszasz się po niej prywatnie, to już połowa sukcesu. Natomiast niezależnie od tego, czy ją znasz, czy nie, powinieneś zrobić jedną rzecz, a mianowicie sprawdzić konkurencyjne firmy. To jest w ogóle taka złota rada: niezależnie od tego, co robisz, zawsze sprawdzaj swoją konkurencję. Czy wprowadzasz nowy produkt na rynek, czy chcesz poszerzyć portfolio usług, czy może po prostu zastanawiasz się nad tym, jak powinna wyglądać twoja komunikacja – czerp z tego, co robi twoja konkurencja. Stwórz listę bezpośredniej konkurencji. Bezpośredniej, czyli takiej, która

 

  • po pierwsze: działa w twojej branży,
  • po drugie: sprzedaje produkty takie jak ty,
  • po trzecie: wykorzystuje do tego te same kanały sprzedaży.

 

Zobacz, jakie zasięgi generuje treść takiej konkurencji, ile ma polubieni, udostępnień. Wybierz te komunikaty, które się tobie najzwyczajniej w świecie podobają i na ich podstawie stwórz taki wzorzec, który pomoże ci w późniejszej budowie komunikatów.

 

Pamiętaj też, że wybierając kanał komunikacji, musisz zadbać o to, żeby pasował on do marki, do historii, którą możesz opowiedzieć. I oczywiście, żeby była w nim obecna twoja grupa docelowa. I tym sposobem dochodzimy do drugiego punktu, czyli właśnie do grupy docelowej.

 

#2: Zdefiniuj grupę docelową

 

Tworzysz zawsze dla kogoś, nigdy dla wszystkich. Powinna cię interesować twoja grupa docelowa. Pamiętaj, że to jej członkowie są twoją publiką i to ich działania masz ostatecznie wygenerować. Pisząc, nagrywając materiały wideo, tworząc podcasty – rób to dla konkretnej osoby, ewentualnie grupy osób. Pomoże ci w tym persona, czyli taki wzór odbiorcy idealnego. Niektórzy tworzą kilka person, czasem nawet kilkanaście. Ja jestem zwolennikiem tworzenia maksymalnie 3, może 4 takich profili. Mam wrażenie, że ich większa liczba może generować już lekki chaos, natomiast jeżeli ty uważasz, że większa liczba tych profili będzie dla ciebie korzystna, zrób to – testuj, sprawdzaj, wybieraj te rozwiązania, które są korzystne dla ciebie, dla twojej firmy.

 

Jak to zrobić? Kliknij link do artykułu tłumaczącego, jak taką personę przygotować. Myślę, że kierując się tymi wskazówkami, bez problemu stworzysz taki właśnie wzór odbiorcy idealnego. Artykuł jest autorstwa Pawła Tkaczyka. Myślę, że nie muszę przedstawiać tej osoby. To świetny specjalista, jedna z najbardziej uznanych osób w branży, więc śmiało korzystaj.

 

#3: Twórz angażujący content

 

Trójka: angażujący kontent, wartościowy content. Jeśli znasz swoją grupę docelową, to wiesz, co ją interesuje. Jeżeli wiesz, co ją interesuje, wiesz, co będzie dla niej przydatne, czyli jak stworzyć content, który będzie angażujący, który przekaże jakąś wartość. To też pokazuje, że content marketing to taki zestaw naczyń połączonych i tak naprawdę od samego początku musimy być uważni, precyzyjni, poznawać grupę odbiorców, kanały komunikacji – właśnie po to, żeby później te komunikaty, które tworzymy, były jak najwyższej jakości. Pamiętaj o tym, żeby przekazywać wartość, przekazywać wiedzę, jakieś wskazówki, ciekawostki, być może stworzyć jakiś rozbudowany poradnik. Tutaj już wszystko zależy od tego, w jakiej branży działasz, jak chcesz podejść do klientów. Natomiast zawsze pamiętaj o tworzeniu angażującej treści.

 

 

 

Przerwa na reklamę – jeśli szukasz dobrych copywriterów, którzy przygotują dla Ciebie angażujące, ciekawe teksty, to świetnie się składa, bo właśnie ich znalazłeś. Napisz lub zadzwoń, a stworzymy dla Ciebie teksty SEO, teksty sprzedażowe, blogi, artykuły, slogany i wiele więcej. Naszą pełną ofertę znajdziesz tutaj. Zapraszamy.

 

 

 

#4: Twórz unikalny content

 

Czwórka, unikalność. Mam wrażenie, że dla wielu osób Internet to jest taka studnia bez dna, z której mogą czerpać i jeżeli coś się w niej znalazło, no to możemy zrobić z tym, co tylko chcemy. No nie, nie możemy, tak to nie działa, nie wolno nam kopiować. Po pierwsze, jeżeli skopiujemy treść z innej strony i umieścimy ją na swojej stronie, dochodzi do zjawiska duplikacji treści, duplicate content. Możemy mieć problemy z wyszukiwarką, Google bardzo nie lubi takich sytuacji i może to skutkować tym, że na twoją stronę internetową będzie nałożony filtr, który wyrzuci ją z wyników wyszukiwania. Na pewien czas to skutkuje tym, że spada ruch na twojej stronie, a co za tym idzie, pojawia się mniejsza liczba potencjalnych klientów. Bardzo, ale to bardzo nie chcemy takiej sytuacji. Tym bardziej że w Polsce około 97-98% internautów korzysta właśnie z wyszukiwarki Google.

 

Druga sprawa jest taka, że popełniając plagiat, łamiesz prawo. To może skutkować konsekwencjami, których naprawdę chcesz uniknąć, tak że po prostu tego nie rób.

 

I trzecia opcja: potencjalny klient, który zorientuje się, że treść na twojej stronie została skopiowana z innej strony, szybko przestanie być potencjalnym klientem, a wierz mi, nie jest tak trudno o to, bo przecież jeśli ktoś chce kupić jakiś produkt czy skorzystać z jakichś usług, z reguły robi research w sieci, a taki research zapewne zaprowadzi go na strony twojej konkurencji.

 

Pamiętaj też, że nie musisz wymyślać koła na nowo. Inspiruj się, czerp. W sieci jest mnóstwo wartościowych informacji, na których bazie możemy coś tworzyć, ale nie wolno nam kopiować, o tym musisz pamiętać. Czyli podsumowując, nie kopiujemy, inspirujemy się.

 

#5: Pisz dla ludzi, ale pod SEO

 

Piątka: SEO, pozycjonowanie, które jest mega istotne. O tym zawsze pamiętaj, im wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania, tym większy ruch. Umieszczaj frazy kluczowe w tworzonej treści, oczywiście tam, gdzie jest to możliwe i brzmi naturalnie. Pisz zawsze dla ludzi, ale pamiętaj o SEO, niech po prostu twoja treść działa dwutorowo, czyli z jednej strony przyciąga klientów, promuje markę, z drugiej pomaga w pozycjonowaniu witryny. Jeżeli jest to możliwe, jeżeli możemy tak działać, to dlaczego by tego nie robić?

 

#6: Wrzucaj content regularnie

 

Szóstka: regularność. Nie oczekuj cudów, gdy wrzucasz jeden artykuł na 2 miesiące. Musisz być cierpliwy i musisz być regularny. Content marketing, czy w ogóle działania związane z treścią, działania oparte na treści, to jest maraton, to nigdy nie jest sprint, to zawsze musi potrwać. Kontakt z odbiorcą nie znosi zbyt długich przerw i relacja, którą budujesz, potrzebuje czasu, żeby dojrzeć.

 

Chcesz przekonać internautów do pewnych zachowań? To naprawdę musi potrwać. W realnym życiu to trwa, a w sieci jest o to jeszcze trudniej, bo szum informacyjny, bo dystans, który dzieli Cię i odbiorcę, bo 1500 stron Twojej konkurencji także pamiętaj o regularności, bądź cierpliwy. A w po jakimś czasie zobaczysz, że twoje działania przynoszą efekty.

 

#7: Sprawdzaj content przed wrzuceniem

 

Siódemka: korekta. Nie znam osoby, która ją lubi, jednak jest absolutnie konieczna. Sprawdź swój content pod kątem błędów. Jeśli to jest treść pisana, szukaj błędów ortograficznych, gramatycznych, zadbaj o stylistykę. Jeśli to są inne formaty – obejrzyj, przesłuchaj. Bardzo często dochodzi do sytuacji, gdzie w programie, w którym montujemy np. materiał audio czy materiał wideo, wszystko świetnie brzmi i świetnie wygląda, ale po wyeksportowaniu pliku okazuje się, że na przykład końcówka została ucięta albo w którejś minucie jest jakiś dziwny pogłos. Programy zawodzą, sprzęt zawodzi, to ty musisz być taką kontrolą jakości, która upewni się, że treść produkowana przez ciebie spełnia najwyższe standardy i przede wszystkim jest wolna od błędów.

 

#8: Zadbaj o dystrybucję i promocję

 

Ósemka: dystrybucja i promocja. Znasz kanał komunikacji, określiłeś grupę docelową, stworzyłeś fajny, angażujący content. Teraz zadbaj o jego sprawną dystrybucję i o jego promocję. Chcemy uniknąć sytuacji, w której na przykład przygotowałeś artykuł blogowy, opublikowałeś go i nic poza tym. Poza tym szkoda twojej pracy. Włożyłeś w to dużo czasu, włożyłeś w to dużo energii, dużo pracy, często dużo pieniędzy, także zadbaj o to, żeby twoi odbiorcy mieli okazję w ogóle zapoznać się z tym contentem. Promuj go w płatnych systemach reklamowych. Jeżeli masz taką możliwość, wykorzystaj Facebook Ads, Google Ads czy system każdej platformy, z której korzystasz. Promuj go w innych kanałach komunikacji, bo też nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na Facebooku informować o nowym wpisie blogowym czy na Instagramie wrzucać informację o tym, że przygotowałeś na przykład ebooka. Wykorzystaj wszystkie kanały, w których komunikujesz się ze swoimi odbiorcami, do tego, żeby poinformować ich o tym, że przygotowałeś nową, fajną, ciekawą treść.

 

Podsumowanie

 

I tym sposobem dobiliśmy do brzegu, dotarliśmy do końca tej listy. Podsumowując, przede wszystkim dbamy o to, żeby komunikat był dopasowany do kanału komunikacji. Dbamy o to, żeby określona grupa docelowa zawsze była celem naszej komunikacji, żebyśmy to do niej kierowali wszystkie komunikaty. Tworzymy angażujący, wartościowy content, który przekazuje jakąś wartość dla odbiorcy. Dbamy o unikalność, nigdy nie kopiujemy. Dbamy o pozycjonowanie, czyli wykorzystujemy frazy kluczowe. Jesteśmy regularni w naszych działaniach i cierpliwi. Każdy content przed publikacją sprawdzamy 2, a nawet 3 razy i odpowiednio go promujemy.

 

Jestem przekonany, że wymienione 8 rad, zasad (nieważne jak je nazwiemy), będzie pomocne w tworzeniu dobrego contentu. Trzymam za to kciuki powodzenie.

 

Polecane publikacje

 

Na zakończenie kącik książkowy. Dzisiaj Joanna Wrycza-Bekier „Webwriting. Profesjonalne tworzenie tekstów dla Internetu. To jest książka, która w fajny sposób pokazuje różnice pomiędzy tekstami tworzonymi na potrzeby portali internetowych a tymi, które mają być publikowane w tradycyjnych mediach. To jest książka, w której znajdziecie wiele wskazówek dotyczących tego, jak stworzyć czytelny tekst (czytelny oczywiście dla odbiorców internetowych, dla internautów), tak że naprawdę warto się nią zainteresować i warto z niej czerpać. Gorąco polecam.

 

Moi drodzy, to wszystko. Jeżeli chcecie pogadać, w jakiś sposób odnieść się do odcinka czy o coś zapytać, piszcie: dobrze@napisani.pl. A my w kolejnym odcinku porozmawiamy sobie o tym, skąd brać pomysły na treść.

Do góry
[borgholm_core_section_title tagline="oh hello you" title="Award-winning creative agency." subtitle="Delivering high-quality projects for international clients. Ask us about digital, branding and storytelling." line_break_positions="1" disable_title_break_words="no" special_style_positions="2" title_tag="span" subtitle_margin_top="29px" enable_text_custom_styles="yes" text_color="#000000" _element_width="initial"]

GENERAL INQUIRIES
borgholm@qodeinteractive.com

SOCIAL MEDIA